Відбувся всеукраїнський День картоплі «Картопляний блокчейн-2021»

Всеукраїнський День картоплі «Картопляний блокчейн-2021» відбувся 26-27 серпня 2021 року на базі ФГ «Аделаїда» (с. Чулаківка Херсонської обл.). Організаторами заходу виступили українське представництво європейського організатора виставок «ДЛГ Україна», ФГ «Аделаїда», Українська асоціація виробників картоплі (УАВК).

Особливості

Всеукраїнський День картоплі проходив за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні та Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні. Спонсорську підтримку надали Pepsico Ukraine (ТМ Lay`s), Mondelez Ukraine (ТМ «Чіпси Люкс»), ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн», завод «Фрегат». Партнером із проведення переговорної панелі виступило ТОВ «Агрістатіс».

За два дні Всеукраїнський День картоплі 2021 відвідало близько 600 гостей. В якості експонентів виступили 60 В2В-компаній та організацій, що працюють у сегменті картоплярства, зокрема, 7 селекційних компаній, 10 постачальників обладнання для сховищ, 5 представників виробників техніки, 5 компаній, що пропонують обладнання для зрошення, постачальника ЗЗР, добрив тощо.

Захід відвідали міністр аграрної політики України Роман Лещенко, перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький, група народних депутатів, представники Держводагентства України, Херсонської облдержадміністрації та облради.

Міністр аграрної політики України Роман Лещенко на урочистому відкритті заходу розповів, що 2021 року в Україні запрацює держпрограма з розвитку промислового картоплярства. «Мета програми з підтримки картоплярства – показати приклади ефективного господарювання, формування доданої вартості, розвитку сучасної інфраструктури. Головна ціль, яку ставимо перед собою, – імпортозаміщення», – сказав міністр аграрної політики. Він додав, що держава буде підтримувати господарства на зразок ФГ «Аделаїда», які ризикують і вкладають суттєві інвестиції в розвиток своєї матеріально-технічної бази, використовуючи цього різні канали залучення коштів.

Ідеологом заходу виступило Посольство Королівства Нідерландів в Україні, яке 11 років підтримує розвиток промислового картоплярства в Україні. «Ніщо так не об’єднує нідерландців та українців, як щира любов до картоплі. Ми раді, що на Всеукраїнський день картоплі завітали виробники та постачальники картопляної̈ галузі, урядовці та парламентарії. Наша співпраця важлива не тільки для нарощування торгових зв’язків і розвитку України з економічної точки зору, а також для того щоб разом вчитися турботливо ставитися до довкілля та долати наслідки зміни клімату. Українське картоплярство робить великі кроки на шляху свого зміцнення, але й також для того, щоб зайняти належне місце в сталому розвитку, мати великі перспективи на майбутнє треба впроваджувати інновації та нові практики в свою роботу», – зауважив радник з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Рейнауд Наутен.

Бажання підтримати українські представництва німецьких компаній, що працюють у сегменті промислового картоплярства, висловив у вітальному слові аташе з питань аграрної політики Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні Франк Мюллер. Він згадав відомі в Німеччині слова Ангели Меркель, яка стверджує, що «не можна постійно займатися глобалізацією та комп’ютеризацією. В житті має бути місце простим, доступним і приємним речам, таким як густий картопляний суп і смачна поживна картопля. Але якщо подивитися на сучасний картопляний бізнес в Україні, який має потужні машини, сховище, розвинену матеріально-технічну базу, як бачимо на прикладі ФГ «Аделаїда», то розуміємо, що йдеться про високоіндустріалізований бізнес, який злагоджено працює для розвитку економіки держави, використовуючи інноваційні європейські досягнення. Українське картоплярство має ще багато чого досягти, щоб створювати продукти з доданою вартістю. Ми вітаємо прагнення українського уряду підтримати цю перспективну галузь сільського господарства», – сказав він і запевнив присутніх, що Німеччина і надалі підтримуватиме бажання виробників картоплі вдосконалювати свої підприємства, буде ділитися своїм досвідом у картоплярстві та його механізації.

Президент УАВК, директор ТОВ «Поліська картопляна компанія» Денис Стаценко закликав виробників активніше використовувати всі можливості для спілкування: «Подібні заходи створюють можливість для професійного спілкування виробників картоплі, В2В-компаній, представників державних органів, торгівельних мереж, переробних підприємств, трейдерів. Такі івенти дають нові поштовхи для розвитку нашої галузі. Прошу всіх активніше використовувати ці можливості, отримувати від цього задоволення та напрацьовувати нові контакти, які сприятимуть розвитку окремих бізнесів, галузі в цілому і в підсумковому результаті економіки. Природнє скорочення домогосподарствами вирощування картоплі ставить нові завдання перед картопляною галуззю: нам потрібно нарощувати обсяги та якість вирощуваної картоплі. Маємо згуртуватися для вирішення цього завдання та забезпечення продовольчої безпеки держави».

Директор ФГ «Аделаїда» Сергій Рибалко привітав усіх на Херсонщині і звернув увагу присутніх на те, що специфічний жаркий клімат є важким і для людей, і для рослин, зокрема, картоплі, яка перестає нормально вегетувати, якщо стовпчик термометра сягає вище за позначку +27 С. «На Херсонщині Ви не побачите величезних врожаїв, надздібностей сортів картоплі. Ми кожен день воюємо за врожай картоплі, працюємо над нею і поливаємо. Мета нашого демо-поля, на якому 30 червня було посаджено 76 сортів картоплі від 8ми селекційних компаній, знайти сорти придатні для вирощування на Півдні в другому, літньому оброті. Цей експеримент справжня дієва допомога, безцінний досвід для виробників Південного регіону», – сказав він і пообіцяв, що восени врожай картоплі буде викопано, визначено врожайність сортів, а отриманою інформацією господарство обов`язково ділитися з колегами.

Довідково:

Всеукраїнський День картоплі «Картопляний блокчейн-2021» проходив на базі ФГ «Аделаїда». Його засновниками є родина Рибалок. Підприємство засновано 1992 року. Обробляє 2700 га на території двох сільських рад Голопристанського району Херсонської області і 2800 га на території п`яти сільських рад у Новоград-Волинському районі Житомирської області. Господарство спеціалізується на вирощуванні озимої пшениці, жита, ріпаку, соняшнику, гірчиці, сої та кукурудзи. Займається вирощуванням столових і чіпсових сортів картоплі, співпрацює з численними підприємствами з переробки картоплі. Має статус насінницького господарства.

Програмою Всеукраїнського Дня картоплі «Картопляний блокчейн-2021» були передбачені огляд демо-поля (76 сортів картоплі на дощувальному поливі заводу «Фрегат»), знайомство з лінійками захисту та живлення рослин картоплі від агрохімічних компаній (BASF, Terrа Tarsa, Еко-органік). У рамках виставки техніки та обладнання для промислового картоплярства відбулися перші презентації посівних комплексів від ТОВ «Технолоджі Україна», сортувальних комплексів від ПБП «Вимал», послуги приймання та калібрування картоплі на полі від ТОВ «Заможна країна».

Висновки

Відвідувачі змогли познайомитися з пропозицією 60 В2В-компаній у наметовому містечку, поспостерігати за авіаобробкою полів, змаганням картопляних комбайнів Ropa та Grimme, взяти участь в аукціоні, прес-конференції урядовців і парламентаріїв, семінарі зі зрошення, якому було присвячено окремий день. Новинкою заходу стала переговорна панель для виробників картоплі, представників торгівельних мереж, переробних підприємств, трейдерів і заводів із передреалізаційної доробки картоплі, ініціаторами проведення якої виступили УАВК, ТОВ «Агрістатіс», ТОВ «ДЛГ Україна».

Низка заходів Всеукраїнського Дня картоплі відбувалася на території новозбудованого ФГ «Аделаїда» картоплесховища потужністю 15 тис. т для зберігання навалом чіпсових сортів картоплі. Господарство планує взяти участь в отриманні фінансової допомоги в рамках Держпрограми з розвитку промислового картоплярства на 2021-2025 рр. Це один із перших успішних проектів, що вже реалізовані в рамках розвитку промислового картоплярства в Україні.

«Картопляний блокчейн» — розважально-навчальний квест із перевірки та поповнення знань у промисловому картоплярстві. Захід надав виробникам можливість продати свої знання партнерським В2В-компаніям і отримати за це картопляну кріптовалюту.

Фріти — (з нідер. одна картоплинка фрі) кріптовалюта хайп-проекту, що існувала в номіналах 1, 5 і 10 фрітів.

Учасникам квесту було запропоновано самостійно провести презентації товарів В2В-компаній, відповісти на цікаві запитання, доповнити виступи колег. Згодом на аукціоні на зароблені фріти учасники заходу купували корисні в подальшій професійній роботі товари, послуги, гаджети тощо.