Поліуретанове футерування самопливного обладнання як засіб зниження елеваторних втрат

Ми, ТОВ «НВП «Форполімер», займаємося поліуретановим футеру- ванням елеваторного обладнання вже більше 12 років, тож хотіли б більш докладно про нього розповісти, звернути вашу увагу на деякі деталі. https://forpolimer.com.ua/uk/
Однією з болючих проблем елеватористів є зношення технологічного обладнання, але особливо це стосується самопливного обладнання, норій та конвеєрів, бо зерно, яке транспортується, є дуже абразивним матеріалом.
Ремонт самопливного обладнання, що розташоване по всьому елеваторі та ще й на висоті – проблемний, його треба зняти з використанням кранів, відремонтувати та поставити назад. Але це проблему вирішить тільки на половину, обладнання поварене зовні в середині має гострі зтерті краї, які, як лезо, будуть різати зерно. Зарадити цьому може поліуретанове футерування.
Але для цього потрібно відповісти на декілька питань:
- Який обсяг зерна буде проходити за рік, за п’ять років? Від цього показника залежить товщина поліуретанового шару. Ми рекомендуємо товщину поліуретанового шару від 4,0 мм.
- Яке зерно буде транспортуватись? Відповідь на це питання важлива, тому що, наприклад, зерно соняшника може налипати на поверхні та сповільнювати швидкість потоку зерна.
Якщо відповідь на ці питання є, то розглянемо докладніше методи футерування, і можливо, ви визначитись з тим методом, який підійде вам як найкраще.
Поліуретанове футерування вкладками в труби, сектори, перехідні патрубки. Такий метод є зручним для футерування стандартизованого обладнання. В цьому методі футерування дуже важливе значення має правильне встановлення вкладок та правильний монтаж самопливного обладнання. При цьому методі футерування треба враховувати дію теплового лінійного розширення на поліуретан. При нагріванні поліуретан подовжується приблизно на 1% і якщо він закріплений точково, або зажатий в обмеженому просторі, то енергія його розширення піде на його деформацію. В цьому випадку поліуретан піде хвилями, на їх поверхні стійкість поліуретану до стирання значно знизиться, що призведе до швидкого протирання з утворенням дірок. Цей метод футерування не підійде підприємствам, які спеціалізуються на зберіганні та переробці соняшника. Вільне положення поліуретанової труби в металевій сповільнює рух соняшника та знижує швидкість перевалки.
Поліуретанове футерування методом гарячої адгезії – такий метод рекомендується для особливо навантажених дільниць. Поліуретан щільно прилягає до металевої поверхні обладнання і повністю повторює його внутрішню форму, закриває гострі кути та виступи, що запобігає травмуванню зерна. Щільне прилягання поліуретану до металевої поверхні дозволяє уникнути дії теплового лінійного розширення. При гарячій адгезії, шар поліуретану щільно прилягає по всій площині до металевої поверхні, напруги деформації в поліуретані немає. Підрив поліуретану виключений. Завдяки футеруванню цим методом унеможливлюється розвиток щільової корозії. Ми рекомендуємо цей метод для використання на елеваторах, які спеціалізуються на олійник культурах, або мають високий ступінь обсягів перевалки.
Футерування обладнання листовим поліуретаном. Цей метод вперше був використаний ще в 1985 році та довгий час вважався передовим. Він і зараз успішно використовується для футерування самопливів квадратного перерізу, дна конвеєрів, головок норій. Але, звертаємо вашу увагу на те, що при такому методі футерування краще використовувати армовані листи. Армування дозволяє уникнути дії теплового лінійного розширення, і як наслідок, подовження листів. Для армування використовуються такі матеріали: металева просічно-витяжна сітка, технічна тканина та металеві листи товщ. 1,0 мм. На наш погляд, кращим матеріалом для армування є технічна тканина та металевий лист. Що до армування металевою сіткою, то тут треба звернути увагу на робочий шар поліуретану. Тонкощі виробництва таких листів полягають в тому, що листи сітки при заливці гарячим поліуретаном трішки деформуються під дією температури і як результат, поверхневий робочий шар поліуретану коливається в межах +/- 2-3 мм, що впливає на строки експлуатації та якість футерування.
Нещодавно фахівцями ТОВ «НВП «Форполімер» для портової інфраструктури був розроблений новий метод футерування.
Це футерування самопливного обладнання поліуретановими вкладками армованими металом.
Таке футерування доцільно використовувати в портах з інтенсивною перевалкою зернових. Футерування армованими вкладками об’єднало в собі відразу два методи – футерування поліуретановими вкладками та футерування гарячою адгезією і взяло все найкраще від цих методів:
- зручний і швидкий монтаж та зручна заміна у випадку зношення обладнання;
- надійне та нормоване покриття поліуретанового шару.
Та який би ви метод футерування не обрали, висновок один – футеровка потрібна. Її якість залежить від трьох складових – це якість матеріалу, правильно підібраний метод футерування та правильно виконаний монтаж обладнання. https://forpolimer.com.ua/uk/
З повагою, Лариса Ткаченко
Комерційний директор ТОВ НВП «Форполімер»