Викорінення АЧС в Україні і розблокування експорту свинини

12 березня 2024 року відбулось чергове засідання Робочої групи Мінагро “З розвитку м’ясної галузі”. Було розглянуто 2 важливі питання, що ініціювала Асоціація “Мʼясної галузі”:

  1. Механізм зняття з України статусу країни, що є неблагополучною щодо захворювання африканської чуми свиней (АЧС) та розблокування експорту української свинини.
  2. Про проведення окремого вебінару СІАВ з вакцинопрофілактики АЧС для спеціалістів Мінагрополітики та Держпродспоживслужби

За офіційними даними Держпродспоживслужби, озвученими на засіданні,  з початку 2024 році в Україні офіційно зареєстровано 8 випадків АЧС – 3 в січні та 5 в лютому. За прогнозом відомства, слід очікувати весною і до осені 2024 року значного збільшення кількості випадків АЧС.

Тож, на відміну від країн ЄС, таких як Іспанія, Бельгія, Чехія, які змогли позбутися захворювання АЧС за 3-5 років, в Україні за 12 років відбулося лиш укорінення АЧС та зʼявилися стаціонарні осередки АЧС на територіях де свинарством займатися вкрай ризиково.

В Центрі підвищення ефективності в тваринництві (СІАВ), що ініціював проведення перших в Україні курсів з підготовки інструкторів з вакцинопрофілактики АЧС, переконані, що АЧС в Україні може бути викорінена в найближчі терміни.

Микола Бабенко – директор СІАВ та Асоціації “Мʼясної галузі” зазначив, що забезпечення продовольством країни в умовах війни, в умовах блокування експорту зернових, втрати рентабельності рослинництвом через дорогу логістику, розвиток свинарства – є стратегічно важливим у державі. Відповідно всі мають докладати максимум зусиль для усунення перепон у розвитку цієї стратегічної галузі. Головною перепоною у розвитку свинарства і мʼясної галузі – залишається АЧС.

Наша стратегія має бути націлена саме на викорінення АЧС в Україні і така можливість зараз дуже реальна через вакцинопрофілактику АЧС. Україна має використати позитивний досвід інших країн, насамперед Іспанії та В’єтнаму. За офіційними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ВООЗТ) та Європейського агентства з безпечності харчових продуктів (EFSA) за 2023- 2024 роки видно, що у В’єтнамі АЧС вже не реєструється. Звісно, це ще не свідчить про повну ліквідацію АЧС у цій країні, але є показовим для нас та всієї міжнародної спільноти, що ситуація рухається саме в цьому напрямку.

В Україні пропонується використати досвід В’єтнаму та Іспанії з методологічною координацією даної роботи через Центр підвищення ефективності в тваринництві, через який відбувається комунікація не лише з AVAC Vietnam – виробником першої і найбільш успішної комерційної вакцини проти АЧС, а й з українськими та зарубіжними науковцями, асоціаціями та інстиутами. СІАВ ще з квітня 2023 року пропонує реєструвати американсько-в’єтнамську вакцину AVAC в Україні для викорінення АЧС в Україні, використати вакцину у «іспанському форматі» саме для викорінення хвороби за участі міжнародних експертів: зокрема того ж ВООЗТ, які працюють радниками і в нашій країні.

Далі буде…